Ölümlü Kazalarda Tazminat İşlemleri

  • -

Ölümlü Kazalarda Tazminat İşlemleri

Ölümlü Kazalarda Tazminat İşlemleri

Yapılan istatistik sonuçlarına göre her sene trafik kazalarında aşağı yukarı beş bin kişi yaşamını kaybediyor, yüz binden çok kişi ise yaralanıyor veya sakat kalıyor. Aslında bu istatistiklere yansımayan, yaralı olarak kayıtlara geçen yalnız daha sonra yaşamını kaybedenler de hesaba katılırsa, neredeyse her sene on bin insan yaşamını trafik kazalarında kaybediyor demektir.

Yine istatistik sonuçlarına göre meydana gelen trafik kazalarının aşağı yukarı tamamı (yüzde 94) insan hatasından kaynaklanıyor. Araç ve insan sayısı yükseldikçe aynı paralelde trafik kazalarının sayısı da yükseliyor. Sadece bedensel zararlar değil maddi hasarlar da olağanüstü boyutlarda. Son yirmi seneda trafik kazaları yüzünden meydana gelen maddi hasar büyüklüğü iki buçuk milyar dolar civarında.

Tehlikeli biçimde büyüyen bu durumun çözümü bizim konumuz dışındadır. Şimdi ölümlü kazalarda tazminat prosedürleri naısl yürüyor konusuna eğilelim.

Ölümlü kazalarda tazminat prosedürlerinin iki yönü bulunmaktadır. Bunlardan biri sigorta hizmetlerinden faydalanmaktır. Diğer yol ise mahkemeye gitmektedir.

Sigorta hizmetlerinin başında zorunlu trafik sigortası geliyor. Zorunlu trafik sigortasında ölüm teminat rakamlarına bakılırsa, 2015 seneı için Hazine Müsteşarlığı tarafından açıklanan rakamlar şöyledir:
Kişi başına
Kaza başına
İnsan taşımak için kullanılan motorlu araçlar

290.000
1.450.000
Sürücü dahil 10-17 arası koltuk sayısına sahip olan minibüsler

290.000
2.900.000
Sürücü dahil 18-30 arası koltuk sayısına sahip olan otobüsler

290.000
5.220.000
Sürücü dahil 31’den çok koltuk sayısına sahip olan otobüsler

290.000
8.990.000
Eşya taşımada kullanılan motorlu araçlar, römorklar ve iş makineleri

290.000
2.900.000
Tarım araçları ile özel amaçla kullanılan araçlar

290.000
1.450.000
Motosikletler ve yük motosikletleri

290.000
870.000

Sigorta şirketleri zorunlu trafik sigorta poliçesi düzenlerken bu güvencelere ve teminat rakamlarına uymak halindedır. Bu nedenle bu hususta sigorta şirketleri arasında bir fark yoktur. Ancak bazı sigorta şirketleri, ürünü daha cazip hale getirmek için poliçe ile beraber ilave teminatlar da sunmaktadır. Bunların başında ferdi kaza sigortası gelmektedir. Ferdi kaza sigortası kaza yapan araç sürücüsünü koruyan bir sigortadır ve teminat limiti serbestçe kararlaştırılabilir. Bu güvence, kaza yapan araç sürücüsünün yaralanma ya da sakat kalması durumlarında tedavi giderlerini kapsamına giren gibi ölümü durumunda ölüm teminatı da içermektedir. Bu yüzden kaza yapan araç sürücüsü ölürse, poliçe üzerinde gösterilen lehdar kişiler ya da yasal mirasçılar sigorta şirketinden tazminat talep edebilir.

Zorunlu trafik sigortası ve ferfi kaza sigortası dışında, ölümlü kazalarda bir diğer sigorta hizmet daha var. O da Güvence Hesabı’nı kullanmaktır. Eğer kazaya neden olan araç belirleme edilememişse veya kaza yapan aracın zorunlu trafik sigortası bulunmuyorsa bu takdirde Güvence Hesabı’ndan tazminat talep edilebilir. Güvence Hesabı zor duruma düşen sigorta şirketinin hasar ödemelerini de üstlenmektedir.

Böyle bir durum ile karşılaşan ve meydana gelen kazada hiçbir eksikliği bulunmayan kişilerin ölüm ya da sakat kalma gibi uğradığı bedensel zararlar Güvence Hesabı’ndan karşılanmaktadır. Bu hesaptan, sigorta şirketinin zor duruma düşmesi hali hariç, maddi hasarlar için tazminat talep edilemez.

Sigorta hizmetlerinden faydalanma imkânı bulunmayan veya anlaşma sağlanamayan durumlarda tazminat isteklerinin mahkemeler üzerinden dava yolu ile çözümlenmesi de son çaredir. Trafik kazasında yaşamını kaybeden kişinin yasal mirasçıları, birinci dereceden yakınları veya bakmakla yükümlü olduğu kişiler, ölüm ile sonuçlanan olay yüzünden maddi ve manevi zararların tazmini için dava açma hakkına sahiptir.


HEMEN ONLİNE TEKLİF ALIN !

kasko

 

trafik

 

konut

 

sağlık