Özel Sağlık Sigortası Ne Kadar?

Özel Sağlık Sigortası Ne Kadar?

Özel sağlık sigortası; kişilerin hastalık ya da herhangi bir kaza sonucunda, tedavi masraflarını karşılayabilmeleri için, özel olarak düzenlenen sigortalardır. Sigorta poliçeleri belirlenen şartlar ve limitler üzerinden yapılır.

Özel sağlık sigortasından yararlanmak isteyen birçok kişi, özel sağlık sigortası ne kadar sorgulamasını yapabilir. Özel sağlık sigortası primlerini etkileyen birçok faktör bulunur ve sigorta yaptıracak kişiler, kendi ihtiyaç ve beklentilerine, bütçelerine uygun şekilde hazırlanmış sağlık sigortası poliçelerinden yararlanabilir.

Özel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadardır?

Özel sağlık sigortası primi; sigorta olacak kişinin, aldığı teminatlar karşısında, ödeyeceği fiyat anlamına gelir. Bu primler, sigorta olacak kişinin özel şartlarına göre değişkenlik gösterir.

Bunun yanında standart özel sağlık sigorta poliçelerinde, gerekli durumlarda isteğe bağlı olarak ek hizmetler de sunulur. Bu ek hizmetler de sigorta primlerini etkileyen faktörler arasında yer alır.

Yetişkinler kadar bebekler için de özel sağlık sigortaları bulunur. Doğum teminatı olarak da adlandırılan bu sigortada, sigorta şirketine ve poliçe kapsamına göre fiyatlar değişkendir.

Özel Sağlık Sigorta Prim Hesaplaması Nelerden Etkilenir?

Özel sağlık sigortası ne kadar kapsamında dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de özel sağlık sigorta prim hesaplaması etkileyici faktörlerini bilmektir. Özel sağlık sigorta primleri hesaplanırken, birçok kriter göz önüne alınır.

  • Sigortalı olacak kişinin boyu ve kilosu
  • Sigortalanacak kişinin yaşı ve cinsiyeti
  • Daha önce geçirilmiş olan hastalıklar
  • Sigortalanacak kişinin sağlık öyküsü ve genetik hastalıklar
  • Poliçe limitleri ve poliçe kapsamına alınan teminat limitleri

Bunun yanında sigorta şirketlerinin anlaşmalı oldukları sağlık kuruluşları ağı, yataklı ve ayakta tedavi teminatları ve ek sağlık hizmetleri de prim hesaplamasını etkileyen faktörler arasında yer alır.

Özel Sağlık Sigortası Primleri Nasıl Hesaplanır?

Özel sağlık sigortası primleri hesaplaması 1 yıl için yapılır. Ancak hesaplanan tutarlar, sigorta şirketlerinde farklılık gösterebilir. Bazı zaman hesaplamalarda çok ufak farklar olabileceği gibi, yüksek boyutlarda miktarlar da çıkabilir.

  • Özel sağlık sigortası prim hesaplaması yapılırken, hesaplamayı etkileyen en önemli faktörlerden biri yaş ve cinsiyettir.
  • Poliçenin kapsadığı teminatlar sınırları, hesaplamayı etkiler.
  • Hesaplama esnasında, sigorta olacak kişinin geçmişte olan hastalıkları karşılanmaz.
  • Kronik hastalıklardan olan, kalp, şeker, tansiyon gibi hastalıklar fiyat hesaplamasında etkindir.
  • Hastanın boy ve kilo gibi fiziki durumları da sigorta primlerinin hesaplamasını etkiler.

Bunun yanında yaşı daha genç olan kişilerin primleri daha düşük tutulabiliyor. Ayakta ve yatarak teminat sunan poliçeler, daha yüksek primlerle ödenirken; yıllık limitler belirlenerek hesaplama yapılıyor. Bu hesaplamaya; sigorta katılım paylı ve sigorta katılım paysız şeklinde teklifler de sunuluyor.

Özel Sağlık Sigortasında Vergi İndirimi Var mı?

Özel sağlık sigortası ne kadar kapsamında, sigorta olacak kişiler tarafından merak edilen bir başka konu da özel sağlık sigortasında vergi indirimi olup olmadığı ve nasıl hesaplandığıdır.

Özel sağlık sigortası vergi indirimi hesaplama; Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenir. %15 vergi indirim oranı üzerinden hesaplama yapılır. Böylece brüt maaşınızın %15 üzerinden hesaplama yaparak, vergi indirimi alabilirsiniz.


HEMEN ONLİNE TEKLİF ALIN !

kasko

 

trafik

 

konut

 

sağlık