Trafik Kazası Sonrası Yapılacak İşlemler

  • -

Trafik Kazası Sonrası Yapılacak İşlemler

Trafik Kazası Sonrası Yapılacak İşlemler

Maddi hasar meydana getiren bir trafik kazası geçirildiğinde yapılması gereken ilk iş, kazaya karışan tarafların aralarında anlaşmaları ve bir Kaza Tespit Tutanağı düzenlemeleridir. 2008 senesinde başlatılan bu uygulama vasıtası ile artık trafik polislerinin kaza yerine gelmeleri ve olaya müdahale etmeleri gerekmiyor. Trafiği yoğun olan kentlerde çok sık rastlanan ve çok büyük hasar meydana getirmeyen bu kolay trafik kazaları bu yolla çok daha süratli çözümlenmiş oluyor ve zaten çokışık olan trafik böylece daha da fazla sıkışmadan açılmış oluyor.

Bu biçimde düzenlenen Kaza Tespit Tutanakları, trafik polislerinin düzenlediği tutanaklardan biçim ve geçerlilik açısından hiç farklı değildir. Önemli olan tarafların, kendi aralarında anlaşmalarıdır. Eğer bir anlaşma sağlanamamışsa o zaman trafik polisinin gelmesi beklenecektir.

Ancak bazen kesinlikle trafik polisinin gelmesi beklenmek zorundadır. Bu durumlarda tarafların düzenleyeceği Kaza Tespit Tuanağı’nın bir geçerliliği yoktur. Örneğin, taraflardan birinin ehliyeti yoksa, ehliyet o aracı kullanmak için yeterli değilse, yaşı ufakse, akollü olduğu şüphesi varsa ya da akli dengesinin sorunlu olduğu sanılıyorsa, olay yerine kesinlikle trafik polisi gelmelidir. Ayrıca kazaya karışan araçlardan biri resmi plakalı ise, kazada resmi kuruluşların eşyalarına zarar verilmişse, araçlardan birinin trafik sigortası yoksa veya kaza sırasında yalnızca üçüncü kişilerin malları zarar görmüşse yine olay yerine kesinlikle trafik polisi gelmelidir. Bir de kaza sırasında ölüm ya da yaralanma olmuşsa trafik polisi beklenmek zorundadır.

Bu sasenean durumların dışında kurallarına makul biçimde tarafların düzenleyeceği bir Kaza Tespit Tutanağı, trafik polisi tarafından doldurulmuş gibi kabul edilir ve prosedür görür.

Kaza Tespit Tutanağı doldurulurken, kazanın olduğu tarih ve yer bilgisi, kazayı görenlerin ifadeleri, kazaya karışan sürücülere ait, sürücü bilgileri, araç bilgileri, her iki araca ait zorunlu trafik sigortası poliçe bilgileri, kazanın oluş biçimi ile bilgiler, kazanın nasıl meydana geldiğini gösteren bir tkatiyenk çizim ve her iki sürücünün de kaza hakkında görüşleri tutanakta kesinlikle yer almalıdır. Ayrıca her iki sürücünün de imzaları tutnakta bulunmalıdır. Sürücüleriden birinin imzalamadığı Kaza Tespit Tutanağı geçerli değildir.

Sigorta prosedürleri için yalnızca Kaza Tespit Tutanağı’nın düzenlenmiş olması yeterli değildir. Yapılacak ikinci iş, araçların kaza sonrası durumunu gösteren, çeşitli noktalardan resimlerini çekmektir. Sigorta şirketleri, kesinlikle bu fotoğrafları görmek isteyecektir.

Yapılacak üçüncü iş, şayet kaza araçlar seyir durumundayken meydana gelmişse, sürücülere alkol muayenesi yaptırmaktır.

Sigorta şirketleri açısından bir diğer önemli nokta da kazaya neden olan aracın zorunlu trafik sigorta poliçesinin, araç ruhsatının ve sürücülerin ehliyet fotokopilerinin alınmasıdır. Kazaya diğer araçlar da karışmışsa, bu sasenean belgelerin diğer araç sürücülerinden de toplanması gerekir.

Sigorta şirketleri ile sonradan bir sorun yaşamamak için bu bilgi ve belgelerin kesinlikle kusursuz olarak elde edilmesi gerekiyor. Ayrıca bir diğer önemli nokta bu bu bilgi ve belgelerin, kazanın meydana geldiği tarihten itibaren beş iş günü içinde ilgili sigorta şirketine verilmesi gerekiyor.

Sigorta şirketi, hasar ihbarı ile beraber bu bilgi ve belgelere dayanarak bir hasar dosyası açar ve prosedürlere başlar.

Buradaki beş günlük ihbar zamanıne uymak oldukça önemlidir. Çünkü kaza ihbarı zamanı içinde sigorta şirketine yapılmazsa, sigorta şirketi tazminat ödemek zorunda değildir.

Sigorta şirketi ödenecek tazminata karar verirken eksper belirleme edebilir. Eksperin düzenleyeceği rapor, ödenecek tazminatın belirleme edilmesinde önemlidir.

Trafik kazası sonrası yapılacak prosedürler konusu ile ilgili daha kapsamlı bilgi almak ihtiyacı duyuyorsanız, sigortaciniz.com internet sitesinin tecrübeli yönetici ve çalışanlarına başvurmakta tereddüt etmeyiniz.


HEMEN ONLİNE TEKLİF ALIN !

kasko

 

trafik

 

konut

 

sağlık