Trafik Sigortası İndirim Oranları

  • -

Trafik Sigortası İndirim Oranları

Trafik Sigortası İndirim Oranları

Trafiğin can çekiştiği büyük kentlerde bir kaza yapmadan araç kullanmak neredeyse imkânsız. Sürücüler ne kadar becerikli olsalar da karşı araç sürücüsünün ne yapacağı belli olmuyor ve istenmeyen olaylar ne yazık ki sıkça yaşanıyor. Araçlar seyir durumunda olmasa bile park yetersizliği yüzünden yol kenarlarına bırakılan araçlar da benzer bir risk altında. Çoğu zaman kimin yaptığı belli olmayan vuruklar, çizikler ve bazı durumlarda de büyük hasarlar başa gelmiyor değil.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, poliçe dönemi içinde bir araç sahibi hiç sigorta şirketinden tazminat talep etmemişse, bu durumun da ödüllendirilmesi gerekiyor. Sigorta şirketlerinden sürekli tazminat talep eden araç sahipleri ile hiç tazminat talep etmeyen araç sahiplerinin bir tutulması hiç adil olmazdı. Her iki araç sahiplerinden aynı poliçe primlerini talep etmek haksızlık olurdu.

Sigorta şirketleri kendilerine para kazandıran iyi sürücileri ödüllendirmek için, ödeyecekleri primlerde indirim yapmaktadır. Primlerden yapılan bu indirimlere hasarsızlık indirimi denmektedir.

Uygulamada hasarsızlık indirimi senelara bağlı olarak farklı oranlarda yapılmaktadır. Şimdi bu konuya kasko sigorta ve zorunlu trafik sigortalarında tek tek bakalım.

Kasko sigortalarında hasarsızlık indirimi, sigorta şirketlerinin piyasa güçlerine, mali yapılarına ve uyguladıkları pazarlama stratejileri ve satış politikalarına bağlı olarak yüzde 30’lardan başlıyor ve en çok 70’lere kadar çıkabiliyor. Hasarsızlık indirimi sürücüleri takip edebilmektedir. Yani araç sahibi yeni bir araç aldığında bu aracı için yaptıracağı kasko sigorta primi hesaplanırken, kazanılmış hasarsızlık indirim oranı ne ise aynen uygulanmaktadır. Hatta sigorta şirketi değişikliği yapılsa bile kazanılmış hasarsızlık indirim oranı devam etmektedir.

Sigorta şirketleri, bazı hasarlar için tazminat ödense bile kazanılmış hasarsızlık indirim hakkına dokunmamaktadır. Ya da yalnızca bir kademe geriye çekmektedir. Hasarsızlık indirimini bozmayan durumlara örneğin, sürücünün hiçbir eksikliğinun olmadığı kazalarda meydana gelen hasar ödemeleri gösterilebilir. Bu tür olaylarda sigorta şirketi ödediği tazminat tutarını kazaya neden olan taraftan talep edecektir. Bu arada mini onarım olarak isimlendirilen hizmet kapsadığı hasarlar da hasarsızlık indirim hakkına dokunmamaktadır.

Şimdi gelelim zorunlu trafik sigortalarına. 2014 seneında yapılan düzenlemeler öncesinde zorunlu trafik sigortalarında hasarsızlık indirimi uygulaması vardı. Ancak oranlar çok düşüktü. İkinci sene poliçe yenilenirken yüzde 10, üçüncü seneda yüzde 15, dördüncü ve sonraki senelarda ise yüzde 20 oranında hasarsızlık indirimi uygulanıyordu. 2014 Ocak ayından itibaren zorunlu trafik sigortalarında serbest tarifeye geçilirken hasarsızlık indirim oranları da serbest bırakıldı. Yani sigorta şirketleri, kasko sigortalarda olduğu gibi bu tarihten sonra zorunlu trafik sigortalarında da yüzde 70’lere varan oranlarda hasarsızlık indirimi yapmaktadır.

Sigorta şirketleri uygulayacakları hasarsızlık indirim oranlarını her sene Hazine Müsteşarlığı’na gerekçelerini de açıklayarak bildireceklerdir. Hazine Müsteşarlığı serbest tarife uygulaması başlattı fakat sigota şirketlerinin haksız rekabete yol açan programlarını da kontrol altında tutuyor.

Zorunlu trafik sigortalarında getirilen bu yeni düzenleme, sigorta şirketleri açısından tüm müşterilerin bir tutulmaması ve iyi müşterilerin ödüllendirilmesi anlamında çok faydalı olmuştur.

Bu uygulama zorunlu trafik sigortası primlerinin biraz düşmesine imkân tanımış olmaktadır. Bu biçimde zorunlu olduğu halde bu sigortayı yaptırmayan araç sahiplerinin sayısı düşürülmüş olacaktır. Tabi böylece sigorta şirketlerinin gelirleri yükselecek, devletin vergi kayıplarının önüne geçilmiş olacak, sigorta sektörü daha fazla hareketlenecek ve yollarda sürüş güvenilirği sağlanmış olacak.

Trafik sigortası indirim oranları konusu ile ilgili daha kapsamlı bilgi almak ihtiyacı duyuyorsanız, bu arada bir zorunlu trafik sigortası yaptıracaksanız, sigortaciniz.com internet sitesinin tecrübeli yönetici ve çalışanlarına başvurmakta tereddüt etmeyiniz.


HEMEN ONLİNE TEKLİF ALIN !

kasko

 

trafik

 

konut

 

sağlık