Trafik Sigortası Yaptırma Süresi

  • -

Trafik Sigortası Yaptırma Süresi

Trafik Sigortası Yaptırma Süresi

Trafik sigortası, yaptırılması yasal olarak zorunlu tutulan sigorta çeşitlerinden biridir. Bir kaza geçirilmesi halinde, bunda eksikliği olmayan karşı aracın ve üçüncü kişilerin gördükleri zararları karşılamak amacıyla yaptırılmaktadır. Yollarda yapılan trafik kontrolleri sırasında, sürücü ehliyeti ve aracın ruhsatnamesi yanısıra kesinlikle zorunlu trafik sigorta poliçesinin de varlığına bakılmaktadır.

Yakın zamanda açıklanan verilere bakılırsa ülkemizde trafiğe kayıtlı motorlu araç sayısı 19 milyona dayanmış takdirde. Teorik olarak bu sayıda zorunlu trafik sigorta poliçesi olması gerekir. Ancak durum hiç de böyle değil. Onca yaptırıma rağmen ve kontrollere rağmen bu kadar motorlu aracın yarısı bu sigortayı yaptırmış takdirdedır. Diğer yarısı ise yollarda sorumsuzca dolaşmaktadır.

İşin enteresan yanı motorlu araçların periyodik olarak yapılması gereken fenni muyaneleri sırasında da zorunlu trafik sigorta poliçesinin varlığı aranmakta ve poliçe gösterilmezse aracın muayenesi yapılmamaktadır. Böyle olunca trafiğe çıkan muyanesiz araçların bir de sürüş güvenilirği açısından yarattıkları tehlike son derece ciddi boyutlardadır.

Trafiğe ilk defa çıkacak olan sıfır kilometre araçlarda, trafik tescil prosedürlerinin yapılabilmesi yani aracın ruhsatının düzenlenebilmesi, zorunlu trafik sigortanın yaptırılmış olmasına bağlı olmasından, bu noktada bir problem yoktur.

Sadece aracın henüz plakası belirlenmiş olmadığından, sigorta şirketleri sıfır kilometre araçlar için Emniyet Genel Müdürlüğü sistemlerinde kontrol yapmamaktadır. Sıfır kilometre araçlar için buna gerek duyulmamaktadır. Sigorta şirketleri aracın ruhsatı olmadan da poliçe düzenleyebilmektedir. Sadece aracın motor numarası, şasi numarası ve aracın modelini esas alarak zorunlu trafik sigortası poliçesi hazırlanmaktadır.

Gelelim ikinci elden araç alım ve satımlarına. Bilindiği gibi artık ikinci el araç satış prosedürleri, Noterler tarafından yapılmaktadır. 2010 Mayıs ayı başında başlayan yeni programa göre, motorlu araçların satış ve tescil prosedürleri Noterler tarafından elektronik ortamda yapılıyor. Noterler, satış ya da devir prosedürü yapılacak motorlu araçların, bu prosedürlerden önce, motorlu taşıtlar vergisi, gecikme zammı, gecikme faizi ya da para cezası borcu bulunup bulunmadığını, söz konusu araç üzerinde satış ya da devri engel olan bir kayıt ya da tedbir kararı olup olmadığını kontrol ediyorlar. Engel bir durum belirleme etmezlerse, araçların satış ve tescil prosedürlerini yapıyorlar.

Ancak Noterler zorunlu trafik sigorta poliçesine bakmıyorlar. Satış prosedürü yapılırken Noterler’in zorunlu trafik sigortasının yaptırılmış olup olmadığını arama yükümlülükleri yok. Bu sigortanın mevcut olmaması, satış ve tescil prosedürlerine engel değildir. Bu yükümlülük aracı satın alan kişi üzerindedir.

Zorunlu Trafik Genel Şartları’na göre, zorunlu trafik sigortası, araç sahibini takip edebilmektedir. Bu nedenle de aracını satan kişi mevcut sigortasını iptal ettirecektir. Aracı yeni alan kişi ise araç için yeni bir zorunlu trafik sigortası yaptıracaktır. Aracı satan kişi poliçe iptali yaptırdığı zaman, sigorta şirketinden, poliçenin vadeye kadar kalan gün sayısına bağlı olarak prim iadesi talep edecektir.

Bu arada Zorunlu Trafik Sigortası Genel Şartları’nda bir hüküm daha var. Aracın bu yolla el değiştirmesi halinde Noterler’de prosedür yapıldığı tarihten itibaren on gün zamanınce mevcut zorunlu trafik sigortası geçerlidir. Bunun için sigorta şirketinde ilaveten bir prosedür yapılmasına gerek yoktur. Bu on günlük süre, aracın yeni sahibinin zorunlu trafik sigortası yaptırması için gerekli süredir. Kısaca, zorunlu trafik sigortalarında, araç satışı yapıldığı zaman poliçe aracın yeni sahibine geçmez. Aracın yeni sahibi, yeni bir zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorundadır.

İkinci el araç alımlarında veya sıfır kilometre araç alımlarında zorunlu trafik sigortası yaptırma süreleri konusu ile ilgili daha kapsamlı bilgi almak ihtiyacı duyuyorsanız, bu arada bir zorunlu trafik sigortası yaptıracaksanız, sigortaciniz.com internet sitesinin tecrübeli yönetici ve çalışanlarına başvurmakta tereddüt etmeyiniz.


HEMEN ONLİNE TEKLİF ALIN !

kasko

 

trafik

 

konut

 

sağlık