İkinci El Araç İçin Trafik Sigortası

  • -

İkinci El Araç İçin Trafik Sigortası

İkinci El Araç İçin Trafik Sigortası

Artık ikinci el araç satış prosedürleri, Noterler tarafından yapılmaktadır. 1 Mayıs 2010 tarihinde başlanan yeni uygulama ile, motorlu araçların satış ve tescil prosedürleri Noterler tarafından elektronik ortamda yapılmaktadır. Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddelerinde yapılan değişiklikler sonrasında, Noterler, satış ya da devir prosedürü yapılacak motorlu araçların, bu prosedürlerden önce, motorlu taşıtlar vergisi, gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezası veya trafik idari para cezası borcu bulunup bulunmadığına bakıyorlar. Ayrıca söz konusu araç üzerinde satış ya da devri kısıtlayan herhangi bir kayıt ya da tedbir kararı olup olmadığını da kontrol ediyorlar. Bunun sonucunda şayet olumsuz bir durum belirleme edilmezse, Noterler, araç sahibi adına düzenlenmiş araç tescil belgesi ya da trafik tescil kayıtlarını esas alarak aracın satış ve tescil prosedürlerini elektronik ortamda yapıyorlar.

Trafik sigortasını yaptırmak zorunludur. Bu sigorta olmadan araçların trafiğe çıkması olası değildir. Ancak satış prosedürü yapılırken Noterler’in zorunlu trafik sigortasının yaptırılmış olup olmadığını arama yükümlülükleri yoktur. Zorunlu trafik sigortasının mevcut olmaması, satış ve tescil prosedürlerine engel değildir. Eğer araca ait zorunlu trafik sigortası bulunmuyorsa, bu aracı trafiği çıkaracak yeni sahibi, bu takdirden doğacak birçok cezai ve hukuki sorumluluğu da üzerine almış olmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası veya tam ismiyle Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları’nın, İşletenin Değişmesi başlıklı maddesine göre, zorunlu trafik sigortası, araç sahibini takip edebilmektedir. Bu yüzden de aracını satan kişi mevcut sigortasını iptal ettirecektir. Aracı yeni alan kişi ise araç için yeni bir zorunlu trafik sigortası yaptıracaktır. Aracı satan kişi poliçe iptali yaptırdığında, sigorta şirketinden, poliçenin vadeye kadar kalan gün sayısına bağlı olarak prim iadesi talep edecektir.

Bu arada Zorunlu Trafik Sigortası Genel Şartları’nda bir hüküm daha bulunmaktadır. Aracın bu yolla el değiştirmesi halinde Noterler’de prosedür yapıldığı tarihten itibaren on gün boyunca mevcut zorunlu trafik sigortası geçerliliğini güvenliğini sağlamaktadır. Bunun için sigorta şirketinde bir prosedür yapılması veya ilave bir prim ödenmesine gerek yoktur. Bu on günlük süre aslında aracın yeni sahibinin zorunlu trafik sigortası yaptırması için gerekli süredir.

Kısaca, zorunlu trafik sigortalarında, araç satışı yapıldığı zaman poliçe aracın yeni sahibine geçmez. Aracın yeni sahibi, yeni bir zorunlu trafik sigortası yaptırmak halindedır. Aksi halde, bu yolla trafik kontollerine takıldığı zaman, araç sahibini maddi ve manevi çok yorucu yükümlülükler beklemektedir. Herşeyden önce aracı bağlantı kurarak anlaşmalı bir otoparka çekilecek ve sigorta poliçesinin getirilmesi beklenecektir. Zamanında yaptırılmadığı için sigorta poliçesi alınırken sigorta şirketi tarafından gecikme cezası uygulanacaktır. Yine süresinda yaptırılmadığı için kazanılmış hasarsızlık indirimleri varsa bu hak kaybolacektir. Ayrıca sigortasız trafiğe çıkıldığı için ceza kesilecektir. Bunlar işin maddi yükleri. Ama aracın yola devam etmesine izin verilmediği için araç sahibi hem aracından hem işinden kalacaktır. Bir de bunun üzerine bir koşuşturma yaşayacaktır.

Ne yazık ki trafiğe kayıtlı araçların neredeyse beşte biri zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafikte dolaşıyor. Sigorta poliçesi olmadığı için bu araçların fenni muayenelerinin de yapılmadığı düşünülürse, trafikte sürüş emniyeti açısından da bu araç sahiplerinin sorun yarattıkları ayrı bir gerçek.

İkinci el satın alınan araçlar için zorunlu trafik sigortası konusu ile ilgili daha kapsamlı bilgi almak isteniyorsa, bu arada ikinci el araç için bir zorunlu trafik sigortası yaptırmak ihtiyacı varsa, sigortaciniz.com internet sitesinin tecrübeli yönetici ve çalışanları her zaman yanınızda olacaklardır.


HEMEN ONLİNE TEKLİF ALIN !

kasko

 

trafik

 

konut

 

sağlık